KURUMSAL
Gürkan Yıldırım
Gürkan Yıldırım
BAŞKANIN MESAJI

 YENİ DÖNEM, YENİ HEDEFLER! 

Türkiye'nin genç iş insanlarını bir çatı altında buluşturan derneğimizin 19. Olağan Genel Kurul Toplantısı, ülke genelindeki üyelerimizin yoğun katılımıyla 30 Nisan 2023 tarihinde gerçekleştirildi. Tek liste olarak girdiğimiz seçimler sonucunda üyelerimiz, derneğimizi daha ileriye taşıma görev ve sorumluluğunu bize vererek büyük bir güven gösterdiler. Öncelikle tüm arkadaşlarımıza bu güvenden dolayı yönetim kurulumuz adına teşekkür etmek istiyorum.

37 yıl önce genç iş insanlarının sesi olmak amacıyla temeli atılan bir sivil toplum kuruluşu olarak, ülkemizin ekonomik gücünü ve üretim potansiyelini en iyi şekilde değerlendirerek ulusal ve uluslararası ekonomik politikaların oluşturulmasına her daim katkı sağladık. Ayrıca Türkiye'nin bölgedeki coğrafi ve stratejik gücünü ön plana çıkararak tanıtımını yapma, uluslararası ekonomik, sosyal ve kültürel ilişkilerin geliştirilmesine ve iş birliği ağlarının oluşturulmasına odaklandık. Bu başarılı çalışmalar sonucunda iş dünyası ve kamu yönetimleri tarafından kabul gören derneğimiz, uluslararası arenada Türkiye'nin genç iş insanlarını temsil eden tek sivil toplum örgütü olmanın gururunu yaşamaktadır.

Yenilikçi ve girişimci üyelerimizin sayısı her geçen gün artarken, yurt içi şubelerimiz ve yurt dışı temsilciliklerimizle geniş bir aile olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Türkiye ekonomisinin yüzde 20'sini temsil eden TÜGİAD üyeleri, dünya çapında 100'ü aşkın ülkeye yaptıkları ihracatla yıllık 58 milyar dolarlık ticaret hacmine ulaşmış durumdadır.

Yerel ekonomiyi desteklemek için yürüttüğümüz projelerin yanı sıra uluslararası çalışmalarımız kapsamında, Avrupa Genç Girişimciler Konfederasyonu Başkanlığı ve yine Avrupa Birliği Genç Girişimciler Organizasyonu Başkan Yardımcılığı görevlerimizi yürütmekteyiz. Ayrıca G20 Genç Girişimciler İttifakı'nda Türkiye'yi temsil eden tek sivil toplum örgütü olarak zirvelere ve çalışma gruplarına katılmaktayız.

Dönemimize başlarken pek çok etkinlik ve proje hedefledik. Üyelerimizin ve derneğimizin gündemi, çalışma alanları doğrultusunda görev tanımları oluşturulan altı komisyonumuz, çalışmalarına başlayarak ülkemizin ihtiyaçları önceliğinde, derneğimizin kuruluş amaçları ve çalışma alanları çerçevesinde projeler üreterek derneğimizin 37 yıldır oluşturduğu değerler ve kurum kültürü ile yoluna devam etmesi için çalışacak.

Yeni yönetim olarak, yıl sonuna kadar yoğun bir etkinlik takvimimiz var. Önce Yeni Delhi'de gerçekleştirilecek G20 YEA 2023 Hindistan Zirvesi'ne katılarak ülkemizin yatırım ve girişim ortamını dünya genelindeki genç girişimcilerle paylaşacak ve yeni yatırımları ülkemize çekmeye çalışacağız. Sonrasında Avrupa’da oluşturulan hibe fonların kullanılmasını en verimli şekilde organize ederek, deprem bölgesinde yaraların sarılmasına katkı sağlayacağız. Son olarak, Ekim ayında uluslararası konukların katılımıyla gerçekleştirilecek Ekonomi Forumu için çalışmalara başladık.

Umuyor ve diliyorum ki bu dönem TÜGİAD bayrağını çok daha yukarılara taşıyarak derneğimizi iş dünyasında en iyi şekilde temsil edeceğiz. 

Hepinize saygı, selam ve sevgilerimi sunuyorum…